Profesjonalne cynkowanie ogniowe
Oferujemy wysokiej jakości materiały niezbędne do zabezpieczania elementów i konstrukcji przed korozją w ramach procesu, jakim jest cynkowanie ogniowe zanurzeniowe. Obecnie to najlepsza metoda, dzięki której stal jest chroniona przez długi czas. Proponowane surowce oraz środki chemiczne spełniają najwyższe standardy i zostały opracowane z uwzględnieniem zaawansowanych technologii. Dzięki nim cynkowanie może odbywać się według kryteriów określonych w normie PN-EN ISO 1461.
Czytaj więcej
Proponujemy całą gamę artykułów do przygotowania chemicznego. W naszej ofercie znajdują się:
- alkaliczne preparaty czyszczące, stworzone z myślą o żelazie i powierzchniach stalowych,
- środki do odtłuszczania kwaśnego o właściwościach demulgujących, które służą do odtłuszczania oraz wstępnego wytrawiania w trakcie procesu cynkowania ogniowego,
- płynne inhibitory użytkowane w ramach kąpieli z kwasem solnym,
- zwilżacze do topnika (składniki obniżające stężenie soli amonu i chlorku cynku),
- preparaty do pasywacji.
Dzięki dostępnym środkom chemicznym bez problemu uda się ocynkować elementy o różnych rozmiarach (od małych, po duże), jak też o niestandardowych kształtach. Cały proces z użyciem niezbędnych materiałów sprawi, że zabiegi konserwacyjne, jakich będzie potrzebowała stal w trakcie swojego życia, zostaną zredukowane do minimum.
Od wielu lat działamy w branży i stale rozwijamy nowe technologie. Dokładnie analizujemy wykonane zlecenia, optymalizując pracę i wdrażając rozwiązania zwiększające wydajność. Powłoka otrzymana w procesie cynkowania z użyciem naszych produktów będzie skutecznie chroniła elementy nawet przez 50 lat. Jest to więc wyjątkowo opłacalna metoda zabezpieczania materiału.
Cynkowanie ogniowe z zastosowaniem preparatów w dobrej cenie
Powłoka z cynku stanowi doskonałą ochronę przed wiatrem, wilgocią oraz działaniem innych szkodliwych czynników atmosferycznych. Aby była maksymalnie skuteczna, należy dopasować jej grubość do środowiska, w którym dany element będzie przebywał. Powłokę ocynkowaną bez problemu można malować, dodatkowo przedłużając jej żywotność. Jest ona ponadto odporna na uszkodzenia mechaniczne, procesy erozyjne czy ścieranie. Wyjątkowo łatwo można też przeprowadzić jej inspekcję. Powłoka powstająca w wyniku cynkowania ogniowego jest gładka i doskonale łączy się ze stalą, odznaczając się dużą przyczepnością.
Sam proces nie wymaga wielkich nakładów finansowych – zarówno w przypadku mniejszych elementów, jak i dużych profili. Warto wziąć pod uwagę fakt, że konstrukcja ze stali niezabezpieczonej przed korozją może nadawać się do wymiany już po kilku latach. Cynkowanie jest więc inwestycją, która zwraca się w bardzo krótkim czasie.
Trwałe cynkowanie ogniowe
Kolejną zaletę cynkowania stanowi krótki czas potrzebny na wykonanie zlecenia. Elementy stalowe zanurzane są w wannach z płynnym cynkiem o temperaturze około 460°C na kilkanaście minut, po czym wyjmowane są do stygnięcia. W ten sposób można równomiernie pokryć warstwą cynku trudno dostępne miejsca, także wnętrza rur i krawędzie przedmiotów.
Ocynkowanie jest szeroko wykorzystywane m.in. w przemyśle:
- budowlanym,
- energetycznym,
- wydobywczym,
- motoryzacyjnym,
- stoczniowym,
- i w wielu innych gałęziach gospodarki.
Wybierając do naszej oferty preparaty niezbędne podczas cynkowania ogniowego, przestrzegamy wszystkich wytycznych związanych z ochroną środowiska (część składników jest biodegradowalna). Sam proces cynkowania ogniowego również stanowi rozwiązanie zgodne z zasadami ekologii, a wszystkie powstające w trakcie odpady mogą być wykorzystane ponownie przez wyspecjalizowane zakłady.
O czym należy pamiętać? Przed przystąpieniem do cynkowania należy dokładnie wyczyścić powierzchnię, która zostanie poddana kąpieli. W tym celu warto skorzystać z wysokiej jakości alkalicznych preparatów czyszczących. Stal powinna zostać także odtłuszczona, topnikowana, trawiona, a następnie wysuszona. W celu zabezpieczenia elementów przed białą korozją trzeba wykonać pasywację.
Skuteczne cynkowanie ogniowe
Cena cynkowania ogniowego jest wyjątkowo niska, jeśli zestawić ją z wieloletnią ochroną, jaką zapewnia. Zabezpieczone elementy mogą być stosowane na zewnątrz oraz wewnątrz obiektów. Długość gwarancji ustalana jest zależnie od zagrożenia korozyjnego, na jakie będą narażone ocynkowane elementy stalowe.
Optymalne efekty uzyskuje się wtedy, kiedy potrzebę wykonania ocynkowania uwzględni się podczas projektowania elementów stalowych. Zapewniamy pełne wsparcie i doradztwo techniczne na każdym etapie wyboru właściwych preparatów do przeprowadzenia tego procesu. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania związane z oferowanymi produktami. Nasi pracownicy mogą też podzielić się przydatnymi wskazówkami na temat właściwej eksploatacji zabezpieczonych elementów.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą na preparaty do cynkowania ogniowego!
Proces powstawania powłoki podczas cynkowania galwanicznego
Powłoka cynku jest efektem reakcji zachodzącej pomiędzy cynkiem a żelazem. W jej wyniku powstaje specjalny stop, zwiększający właściwości wytrzymałościowe materiału. Samo cynkowanie to proces nietrudny do przeprowadzenia, jednak przed nałożeniem powłoki bardzo często trzeba wykonać kilka czynności przygotowawczych. Dzieje się tak ze względu na to, że powierzchnia stali prefabrykowanej nierzadko przychodzi do nas pokryta tłuszczem oraz rdzą. Utworzenie stopu z kolei możliwe jest wyłącznie wtedy, kiedy stal została wcześniej oczyszczona na tyle, żeby mogła mieć kontakt z cynkiem w stanie ciekłym. Przed przeprowadzeniem cynkowania galwanicznego należy zatem uzyskać chemicznie czystą powierzchnię stali, poprzez jej trawienie, a także odtłuszczanie. Dopiero po dokonaniu tych czynności przechodzi się do wywoływania reakcji cynkowania.
Reakcja najczęściej zachodzi w temperaturze od 445 do 460 stopni Celsjusza i odbywa się poprzez zanurzanie stali w ciekłym cynku. Etap zanurzania trwa zwykle maksymalnie kilkanaście minut, a następnie prefabrykowany element wyjmuje się, oczekując na jego całkowite wystudzenie (powrót do bazowej temperatury). Konieczność odczekania do wystudzenia stali jest o tyle ważna, że mimo uformowania się już powłoki cynku na powierzchni materiału, jej struktura wewnętrzna podlega ciągłym zmianom, aż do chwili całkowitego ostygnięcia.
Z czego wynika odporność na uderzenia cynkowanych powłok galwanicznych?
Właściwości mechaniczne ocynkowanej ogniowo stali bazują na właściwościach samej stali oraz wsparciu ze strony czystego cynku, a także powłok stopowych. Powłoka ochronna uzyskana w tym procesie jest dosyć wyjątkowa, ze względu na to, że cechuje się mocno zróżnicowaną twardością swoich poszczególnych składników. Standardowa miękka stal posiada zwykle twardość na poziomie 160 jednostek w skali Vickersa. Stopowe warstwy powłoki charakteryzują się twardością na poziomie około 240 jednostek. Sam cynk natomiast jest bardziej miękki zarówno od stali, jak i od warstw stopowych, odznaczając się przy tym relatywnie wysoką plastycznością. W przypadku zatem uderzeń stosunkowo lekkich energia zostanie zaabsorbowana przez cynk. Jeżeli nastąpi z kolei uderzenie silniejsze, uszkodzenie może nie wpłynąć na właściwości stali ze względu na dużą twardość warstw stopowych.
W jakich środowiskach można stosować cynkowanie galwaniczne?
Cynkowanie ogniowe bez korzystania ze środków dodatkowej ochrony stali może być zastosowane m.in.:
- w wentylowanych przestrzeniach różnego rodzaju
- w większości miejsc znajdujących się na zewnątrz
- w środowiskach narażonych na kontakt z twardą wodą, której temperatura nie przekracza 60 stopni Celsjusza
- w kontakcie z wieloma różnymi typami gruntów
- w kontakcie z drewnem
- w ramach innych od stali rodzajów metalu, z wyłączeniem jednak pełnego zanurzania
- w obrębie temperatur dochodzących do 275 stopni Celsjusza, przy chwilowej ekspozycji oraz 200 stopni przy ekspozycji stałej.
Jeśli chodzi z kolei o ograniczenia cynkowania galwanicznego, nie może być ono przeprowadzone (bez dodatkowych środków ochronnych) w środowiskach takich jak silne roztwory alkaliczne lub roztwory kwasowe.