Usuwanie powłok lakierniczych - metody

Usuwanie powłok lakierniczych

Odlakierowanie stosuje się głównie w przypadku usuwania nieprawidłowo nałożonych powłok lakierniczych. Do najpopularniejszych metod można zaliczyć proces chemiczny, termiczny i mechaniczny. Dobór jednej z nich zależy przede wszystkim od grubości powłoki oraz jej rodzaju, wersji materiału, kształtu poszczególnych elementów, a także oczekiwanego stanu powierzchni po zakończonym odlakierowaniu. Metoda mechaniczna polega najczęściej na ręcznym szczotkowaniu, obróbce strumieniowo-ściernej lub wykorzystaniu wody pod wysokim ciśnieniem. Jest stosowana w przemyśle, ale rzadko w branży lakierniczej głównie ze względu na ryzyko uszkodzenia czyszczonej powierzchni. Z kolei metoda termiczna wykorzystywana jest przeważnie do usuwania lakierów z zawieszek technologicznych, ponieważ wysoka temperatura może mieć negatywny wpływ na strukturę wewnętrzną materiałów bardziej wrażliwych, takich jak metal. Najczęściej stosowana jest chemiczna metoda usuwania powłok lakierniczych – to proces najbezpieczniejszy dla materiału (nie naraża na uszkodzenie struktury metalu), skuteczny i efektywny, wyróżniający się dodatkowo niskimi kosztami wykonania. Metoda chemiczna sprawdza się zwłaszcza w przypadku części wrażliwych na temperaturę. Po czyszczeniu materiału odpowiednio dobranymi preparatami, pozostałości lakieru usuwane są za pomocą wody pod wysokim ciśnieniem. Później powierzchnia podlega pasywacji, która ma na celu ochronę wszystkich detali.
Czytaj więcej

Najpopularniejsze środki chemiczne do usuwania powłok lakierniczych

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, warto jednak sięgnąć po sprawdzone produkty:
  • Alfistrip 860: – niezwykle szybko działający preparat, stosowany do usuwania lakieru na zimno z aluminium i materiałów stalowych, pokrytych poliestrową lub poliestrowo-epoksydową farbą proszkową. W zależności od grubości warstwy lakieru oraz rodzaju powłoki, produkt usuwa lakier od 15 min do 24 h. Preparat wykorzystuje się w metodzie zanurzeniowej, środek nie ma w składzie węglowodorów chlorowcopochodnych.
  • Metalstrip 1202 żel – produkt wyróżnia się m.in. niską lotnością, wolnym odparowaniem, brakiem drażniącego i nieprzyjemnego zapachu. Dodatkowo dobrze przylega do powierzchni pionowych i nacięć. Ze względu na wymienione cechy, żel stosowany jest głównie na dużych powierzchniach.
  •  Metalstrip 1310 – wykorzystywany do odlakierowywania na zimno powierzchni wykonanych z aluminium oraz jego stopów, powleczonych farbami poliestrowymi i poliestrowo-epoksydowymi. Produkt można używać w liniach zanurzeniowych, w swoim składzie nie posiada węglowodorów halogenowych.
  • Metalstrip 1460 – znajduje zastosowanie w przypadku ciągłego zdejmowania farby. Środek likwiduje powłokę nawet w ciągu 2 minut.

Powłoki konwersyjne

Warto dodać, że w przemyśle lakierniczym coraz większą popularność zdobywają powłoki konwersyjne, czyli warstwy pokrywające powierzchnię metalu, wytworzone w wyniku obróbki chemicznej lub elektrochemicznej. W skład powłoki konwersyjnej wchodzą związki chemiczne chronionego metalu. Powłoka zabezpiecza materiał przed korozją, a dodatkowo zwiększa jego wytrzymałość i odporność na ścieranie.
Korzystając ze strony alufinish.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Rozumiem, nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia.