Usuwanie powłok lakierniczych - metody

Usuwanie powłok lakierniczych

Odlakierowanie stosuje się głównie w przypadku usuwania nieprawidłowo nałożonych powłok lakierniczych. Do najpopularniejszych metod można zaliczyć proces chemiczny, termiczny i mechaniczny. Dobór jednej z nich zależy przede wszystkim od grubości powłoki oraz jej rodzaju, wersji materiału, kształtu poszczególnych elementów, a także oczekiwanego stanu powierzchni po zakończonym odlakierowaniu. Metoda mechaniczna polega najczęściej na ręcznym szczotkowaniu, obróbce strumieniowo-ściernej lub wykorzystaniu wody pod wysokim ciśnieniem. Jest stosowana w przemyśle, ale rzadko w branży lakierniczej głównie ze względu na ryzyko uszkodzenia czyszczonej powierzchni. Z kolei metoda termiczna wykorzystywana jest przeważnie do usuwania lakierów z zawieszek technologicznych, ponieważ wysoka temperatura może mieć negatywny wpływ na strukturę wewnętrzną materiałów bardziej wrażliwych, takich jak metal. Najczęściej stosowana jest chemiczna metoda usuwania powłok lakierniczych – to proces najbezpieczniejszy dla materiału (nie naraża na uszkodzenie struktury metalu), skuteczny i efektywny, wyróżniający się dodatkowo niskimi kosztami wykonania. Metoda chemiczna sprawdza się zwłaszcza w przypadku części wrażliwych na temperaturę. Po czyszczeniu materiału odpowiednio dobranymi preparatami, pozostałości lakieru usuwane są za pomocą wody pod wysokim ciśnieniem. Później powierzchnia podlega pasywacji, która ma na celu ochronę wszystkich detali.
Czytaj więcej

Najpopularniejsze środki chemiczne do usuwania powłok lakierniczych

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, warto jednak sięgnąć po sprawdzone produkty:
  • Alfistrip 860: – niezwykle szybko działający preparat, stosowany do usuwania lakieru na zimno z aluminium i materiałów stalowych, pokrytych poliestrową lub poliestrowo-epoksydową farbą proszkową. W zależności od grubości warstwy lakieru oraz rodzaju powłoki, produkt usuwa lakier od 15 min do 24 h. Preparat wykorzystuje się w metodzie zanurzeniowej, środek nie ma w składzie węglowodorów chlorowcopochodnych.
  • Metalstrip 1202 żel – produkt wyróżnia się m.in. niską lotnością, wolnym odparowaniem, brakiem drażniącego i nieprzyjemnego zapachu. Dodatkowo dobrze przylega do powierzchni pionowych i nacięć. Ze względu na wymienione cechy, żel stosowany jest głównie na dużych powierzchniach.
  •  Metalstrip 1310 – wykorzystywany do odlakierowywania na zimno powierzchni wykonanych z aluminium oraz jego stopów, powleczonych farbami poliestrowymi i poliestrowo-epoksydowymi. Produkt można używać w liniach zanurzeniowych, w swoim składzie nie posiada węglowodorów halogenowych.
  • Metalstrip 1460 – znajduje zastosowanie w przypadku ciągłego zdejmowania farby. Środek likwiduje powłokę nawet w ciągu 2 minut.

Powłoki konwersyjne

Warto dodać, że w przemyśle lakierniczym coraz większą popularność zdobywają powłoki konwersyjne, czyli warstwy pokrywające powierzchnię metalu, wytworzone w wyniku obróbki chemicznej lub elektrochemicznej. W skład powłoki konwersyjnej wchodzą związki chemiczne chronionego metalu. Powłoka zabezpiecza materiał przed korozją, a dodatkowo zwiększa jego wytrzymałość i odporność na ścieranie.

Jak przebiega proces chemicznego usuwania farby?

Chemiczne usuwanie farby pozwala szybko, tanio i skutecznie przywrócić części do surowego stanu, który niezbędny jest, aby w przyszłości nałożyć nowy lakier lub farbę. Wielokrotne malowanie tego samego elementu pozwala znacznie wydłużyć żywotność oraz dłużej cieszyć się walorami estetycznymi.

Proces usuwania lakieru zaczyna się od odpowiedniego przygotowania wybranych części. Elementy muszą zostać najpierw wyczyszczone oraz przeanalizowane pod kątem tego, z jakiego są materiału. Dobranie odpowiednich detergentów jest kluczowe, aby nie doszło do niepotrzebnych komplikacji lub utrudnień. Zawieszki lakiernicze umożliwiają bezpieczne zanurzenie części w środkach chemicznych, które wpływają na strukturę chemiczną lakieru. To właśnie dzięki nim w dalszej kolejności usunąć można dokładnie farbę z dowolnie ukształtowanych obiektów. Świetnie sprawdza się tu zwykła woda pod wysokim ciśnieniem, ponieważ pozwala to na dotarcie do mniej dostępnych obszarów.

Co dokładnie kryje się pod terminem odlakierowywania chemicznego?

Odlakierowanie chemiczne odnosi się do procesu usuwania lakieru z metalowych powierzchni i błędnie pomalowanych elementów. Wśród najpowszechniejszych metod pozbywania się niechcianego lakieru należy technika strippingu chemicznego. Przy pomocy specjalistycznych preparatów oraz zawieszek lakierniczych poszczególne elementy poddawane są działaniu silnych detergentów chemicznych. Usuwanie chemiczne lakieru pozwala zminimalizować prawdopodobieństwo uszkodzenia wybranych części, które jest znacznie wyższe w przypadku metod mechanicznych i pirolitycznych.

Ile kosztuje odlakierowywanie chemiczne?

Usuwanie chemiczne lakieru jest rozwiązaniem zdecydowanie tańszym niż wspomniane techniki mechaniczne i termiczne. Koszt usunięcia farby zależy od ilości oraz wielkości elementów. Aby dowiedzieć się więcej, zachęcamy do kontaktu, celem uzyskania indywidualnej wyceny.

Czym są środki do pasywacji?

Środki do pasywacji to substancje chemiczne wykorzystywane do wywołania reakcji mającej na celu stworzenie pasywnej powłoki ochronnej na metalowych elementach, które poddane zostały procesowi chemicznego usuwania lakieru. Dzięki pasywacji elementy stają znacznie odporniejsze na korozję, która jest „wrogiem” wielu metali.

Środki do pasywacji nie wpływają na wygląd elementu, co pozwala uniknąć pogorszenia estetyki wynikającego z matowienia lub nadania połysku danej części. Cieszą się dużą popularnością ze względu na możliwość natychmiastowego wytworzenia warstwy ochronnej na elementach, które poddane zostały obróbce mechanicznej, chemicznej lub termicznej.

Czy pasywacja występuje w naturze?

Do najbardziej znanych przykładów obrazujących zjawisko pasywacji w naturze zaliczyć można wytworzenie się patyny na miedzianych elementach. Powstaje ona często na skutek działania czynników atmosferycznych, które zwiększają wilgotność powietrza. W takich warunkach korozja rozwija się najszybciej oraz widoczna jest gołym okiem.

Czym jest Metalstrip 1310?

Metalstrip 1310 to sprawdzony i skuteczny środek do szybkiego odlakierowywania elementów aluminiowych na zimno. Stosowany jest także w przypadku stopów aluminium pokrytych farbami poliestrowymi lub epoksydowo-poliestrowymi. Czas potrzebny na usunięcie powłoki lakieru zależy od jej grubości, ale pierwsze efekty widoczne powinny być już w ciągu 15 minut.

Jakie zalety ma Metalstrip w formie żelu?

Środek ten charakteryzuje się niską lotnością oraz umożliwia bezpieczne usuwanie lakieru, ponieważ jego skład nie powoduje powstania niebezpiecznych dla zdrowia oparów. Forma żelu ułatwia także przyleganie do nacięć oraz pionowych powierzchni. Jego dużą zaletą jest również brak drażniącego zapachu oraz możliwość stosowania na większych powierzchniach.

Czym charakteryzuje się Metalstrip 1460?

Metalstrip 1460 wykorzystywany jest często jako koncentrat w liniach zanurzeniowych. Cechuje go niezmiernie szybki czas działania, ponieważ w zaledwie 2 minuty potrafi on usunąć powłokę lakieru o grubości pomiędzy 60-120 um. Jego zaletą jest również brak węglowodorów halogenowanych w składzie.
Korzystając ze strony alufinish.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Rozumiem, nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia.